Dünya Ruh Sağlığı Günü; Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu (WFMH) tarafından 1992 yılından bu yana ruh sağlığına ve ruhsal hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla kutlanan bir gündür. Dünya çapında bu gün kapsamında her yıl belirlenen temaya göre ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda çeşitli farkındalık faaliyetleri yürütülmektedir. 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması “İş Yerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlemiştir.

İş ve kariyer yaşamın önemli bir parçasıdır. Gelir kaynağı olmasının yanı sıra kişisel amaçların gerçekleştirilmesine, sosyal ilişkiler kurulmasına ve kişinin mesleğine veya topluma hizmet etmesine yardım etmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki iş stresi, iş-yaşam dengesizliği, yıldırma ve şiddet sosyal maliyetlere ve üretim kaybına yol açmaktadır. Süreklilik gösteren iş kaynaklı stres fiziksel sağlığı da olumsuz etkilemektedir. İşteki sorumluluklarla aşırı meşgul olmak sıklıkla sağlıksız beslenmeye, yetersiz egzersiz yapmaya yol açarak kilo sorunları, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole sebep olabilmektedir. Bu, depresyona yol açan tükenmişliğe sebep olabilirken, bir yandan da kalp hastalıkları, felç, obezite, yeme bozuklukları, diyabet ve bazı kanser türlerine yol açabilmektedir.

“10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürü ve İl Sağlık Müdür Yardımcılarının katılımlarıyla personelimiz ziyaret edilerek ikramlar dağıtılmış, “Ruh Sağlığı Günü” kutlanmıştır. Ayrıca personelimiz için hazırlanan “Su Ağacı” afişleri odalara asılarak etkinlikler düzenlenmiştir.

Unutmayınız ki ruh ve beden sağlığı bir bütündür. Tüm halkımıza sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla.